lipiec 20

Załączam niesamowicie interesującą informację od maltizzy, szczegóły na stronie http://rebelya.pl/comments.php?DiscussionID=2922&page=1#Item_0, wybieram się z chłopakami na tę okoliczność do Warszawy! przy okazji link do filmu o gen. Sosabowskim, złożonego przez naszego Michała z fragmentów „Honoru Generała”:)

„Od kilku miesięcy zajmuję się organizacją przyjazdu do Polski Hala Sosabowskiego, prawnuka Generała. Przybędzie on do Polski w dniach 21-29.09 z cyklem wykładów na temat Generała, 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i swojego dziadka – Stanisława Janusza „Stasinka” Sosabowskiego, jednego z legendarnych dowódców warszawskiego Kedywu (Kolegium A). Hal Sosabowski od wielu lat jeździ ze swoimi wykładami po Holandii i Wielkiej Brytanii, lecz nigdy nie był jeszcze w kraju swoich przodków po mieczu. Będzie gościł w Krakowie i Warszawie (ramowy program jego wizyty załączam poniżej). Przyjazd Hala zbiega się z rocznicą śmierci gen. Sosabowskiego, pochowanego na Powązkach, planujemy więc także małą uroczystość rocznicową przy jego grobie.

Piszę o tym, by zacząć powoli reklamować to wydarzenie wśród osób zainteresowanych przybyciem na jeden z wykładów i spotkaniem się z potomkiem Generała, ale również – żeby zaprosić Was do ewentualnego włączenia się w przygotowania. W programie mamy jeszcze trochę czasu mniej zagospodarowanego (częściowo niedziela 26.09, poniedziałek 27.09), który można by wypełnić dodatkowymi spotkaniami i wydarzeniami. Są wśród nas przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, harcerze, militaryści – jestem jak najbardziej otwarta na wszelkie pomysły, które dadzą się stosunkowo łatwo zrealizować oraz na sugestie odnośnie do tego, kogo można zaprosić na wykłady/zainteresować całym wydarzeniem. Czytaj dalszą część wpisu »

marzec 14

Zamieszczam mój film o generale Stanisławie Sosabowskim (sklejka filmu „Honor Generała”):

Michal

styczeń 8

Stanisław Sosabowski (1892-1967) – polski generał z okresu II wojny światowej, dowódca Samodzielnej Brygady Spadochronowej, jeden z uczestników operacji „Market Garden” i walk o Arnhem.

W dniach 18-26 września 1944 roku desant Samodzielnej Brygady Spadochronowej z gen. Sosabowskim na czele. wziął udział w operacji „Market Garden”. We wrześniu 1944 roku siły brytyjskiego marsz. Bernarda Law Montgomery’ego stanęły u granicy Holandii. Monty’emu marzyła się operacja powietrznodesantowa, która pozwoli zająć ważniejsze przejścia na Renie. Doprowadziło to do zaciętej bitwy pod Arnhem, a Sosabowski był jednym z nielicznych dowódców, którzy sprzeciwiali się ambitnym planom zrzucenia spadochroniarzy na tyłach wojsk niemieckich. Obawiał się, iż plan może nie zostać zrealizowany w 100%, co groziłoby całkowitą klęską. Tak też się stało.

Czytaj dalszą część wpisu »