październik 23

Bitwa lotnicza o Anglię, stanowiąca element przygotowań Niemiec hitlerowskich do morskiego desantu na Wyspy Brytyjskie, rozegrała się w czterech fazach od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Była pierwszym w historii starciem o zasadniczym znaczeniu, które stoczono wyłącznie w powietrzu. Układ sił dawał Luftwaffe wyraźną strategiczną przewagę nad Królewskimi Siłami Powietrznymi (RAF). W momencie rozpoczęcia bitwy Niemcy mieli 2,5 tys. maszyn gotowych do akcji, w tym ponad 800 myśliwców Messerschmitt 109. Przeciwko nim RAF mógł wystawić tylko 600 myśliwców.

W bitwie lotniczej uczestniczyło ponad 2,9 tys. lotników z Wielkiej Brytanii, brytyjskich dominiów, Polski, Czechosłowacji i innych państw. W toku walk co trzeci z nich poległ lub został ranny. Nad Anglią walczyło 144 polskich pilotów myśliwskich, 29 z nich poległo. Do dziś żyje tylko jeden – zamieszkały w Kanadzie Tadeusz Sawicz, mianowany generałem brygady przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

źródło: newsweek.pl

październik 19

W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie dziś odbędzie się po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Jak wyjaśnia proboszcz parafii ksiądz kanonik Tadeusz Bożełko, po beatyfikacji kapłana Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyznaczyła dzień jego liturgicznego wspomnienia na 19 października, czyli na dzień jego narodzin dla nieba.

Przygotowanie do uroczystości liturgicznych ku czci błogosławionego księdza Jerzego rozpoczęło się już w minioną sobotę czuwaniem modlitewnym. W niedzielę w kościele św. Stanisława Kostki odbył się wielki koncert dziękczynny za jego beatyfikację. Wtorkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 17 – informuje ks. Tadeusz Bożełko.

Przy kościele św. Stanisława Kostki znajduje się grób ks. Popiełuszki. Stał się on celem licznych pielgrzymek. Modlili się przy nim papież Jan Paweł II oraz kardynał Joseph Ratzinger. Do tej pory grób księdza Jerzego nawiedziło ponad 18 mln ludzi. Czytaj dalszą część wpisu »

październik 16

15 października 2010r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach przy ulicy Szpitalnej 66 odbyła się uroczystość nadania Szkołom imienia „Generała Brygady Pilota Witolda Urbanowicza” oraz wręczenia sztandarów.

Program uroczystości:

10.00 – Msza Święta w intencji społeczności szkolnej oraz poświęcenie sztandarów w kościele parafii Bożego Ciała ul. 11 Listopada w Suwałkach.

12.00 –  Uroczystość nadania imienia Gen. Bryg. Pil. Witolda Urbanowicza Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi i IV Liceum Ogólnokształcącemu.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach 13 stycznia 2010 r. przedstawił wniosek o nadanie IV Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach imienia gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza. W wyniku głosowania przeprowadzonego wśród uczniów, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców na patrona wybrany został gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz. 10 grudnia 2009 r. Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski zatwierdziły wybór patrona szkoły.

Gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz urodził się 30 marca 1908 r. w podsuwalskiej Olszance. Zmarł 17 sierpnia 1996 r. w Nowym Jorku.

W latach 1921-24 uczył się w suwalskich szkołach. W 1925 r. przerwał naukę w Suwałkach i wstąpił do Korpusu Kadetów w Modlinie. Zasłynął jako jeden z najbardziej znanych polskich pilotów walczących w Polskich Siłach Powietrznych podczas II wojny światowej. Był dowódcą Dywizjonu 303 w decydującej fazie Bitwy o Anglię. Był jednym z najskuteczniejszych pilotów alianckich tej bitwy. O takich jak on premier Wielkiej Brytanii – Winston Churchill po zwycięskiej bitwie o Anglię powiedział: „nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”. Gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz swoją bezinteresowną, heroiczną i patriotyczną postawą wyznaczył przyszłym pokoleniom ponadczasowe wartości.

Taki patron szkoły wpłynie na budowanie pozytywnego wizerunku szkoły w oparciu o przeszłość, tradycję i szacunek dla dziedzictwa narodowego.

źródło: Wrota Podlasia

październik 13

Dostałem list od Pana Krzysztofa Flizaka, jest w Polsce, choć już „na walizkach”, za tydzień wraca za Atlantyk… Pozdrawia nas gorąco, przy okazji przysłał wiersz, który w podziękowaniu za życzliwe przekazanie cennych informacji o swoim życiu stworzyła na Jego cześć Pani Barbara Teresa Dominiczak

Najmłodszy żołnierz Generała Andersa

Co robisz, mały chłopcze pośród tych żołnierzy?
Za Tobą balast lęku i mrozu Syberii.
W szeregach generała, który w Polskę wierzył,
Szukałeś zapomnienia o losu mizerii.

Z otwartym umysłem wrosłeś w serce armii,
Której krew i ofiara wolność przynieść miały,
Lecz sprzedali Polskę ludzie podli, marni…
Kolejne pokolenia w niewoli wzrastały.

To nie Ty wybrałeś trud i ból tułaczy.
Wróg wyrzucił Cię z gniazda – dziecinnego raju.
Lecz dowiodłeś swą siłę duchową. Bez płaczu,
Ze ściśniętym sercem żyłeś w obcym kraju.

Ten kraj był przyjazny. Ta ojczyzna druga
Doceniła w Tobie Pięknego Człowieka,
Więc ucichła tęsknoty niepojęta struga
Za ojczystym domem, w którym nikt nie czekał.

Twoim domem duchowym, ocaleniem – wojsko.
Tam doznałeś osłody przyjaźni, miłości.
Tam uczyłeś się życia z ciepłem zwanym Polską.
Do dziś tę miłość głosisz czynami wdzięczności.

Serce masz tylko jedno, ale dwie ojczyzny.
W tej drugiej odnalazłeś spokój,
bezpieczeństwo.
Dla pierwszej, chociaż ciągle bolą stare blizny,
Niesiesz swoją dumę, mądrość,
CZŁOWIECZEŃSTWO.

Panu Krzysztofowi Flizakowi – w podziękowaniu
za życzliwe przekazanie cennych informacji o
swoim życiu, z przyjaźnią i życzliwością –
Barbara Teresa Dominiczak

październik 5

Dłuższy czas nie uzupełniałem strony, pod koniec września dostałem list utwierdzający mnie jednak w słuszności propagowania dobrego imienia wielkiego polskiego patrioty, generała Andersa:

Jestem Krośniewianinem, czyli mieszkańcem miasteczka, w którym urodził się Generał. Uczęszczałem do Liceum, któremu nadano niechlubne imię Berlinga. Propozycja uczniów była Gen Władysław Anders… i przepadła w głosowaniu ankietowym. Wtedy były trzy propozycje. Pamiętam Berling, Wasilewska i jeszcze ktoś. Gen Anders uzyskał kilkadziesiąt głosów, przy jednodniowej akcji ankietowej (dziś ankieta dziś wybór). Pora by ten, który był zdrajcą przestał być patronem szkoły. Obecnie mieszam w Warszawie i chciałbym podziałać na rzecz propagowania dobrego imienia Tego Patrioty…

Zbyszek