marzec 24

„Jeżeli sześć milionów obywateli Polski mogło oddać swoje życie podczas drugiej wojny światowej, to myślę, że milion Polaków może teraz złożyć swoje podpisy, aby ich w ten sposób uhonorować” – podkreśla w rozmowie Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej i znany amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, który jest pomysłodawcą  petycji.

Celem inicjatywy jest doprowadzenie do tego, by największe amerykańskie redakcje – takie jak „New YorkTimes”, „Wall Street Journal”,  „Washington Post” czy „Associated Press” – wprowadziły do ich tzw.  Stylebooków (dziennikarskich podręczników, które określają, jak należy i jak nie należy pisać) zapis o tym, że nie wolno używać terminu  „polski obóz koncentracyjny”. Zamiast tego powinno się używać oficjalnie zaakceptowanej przez UNESCO nazwy obozu Auschwitz-Birkenau, a więc „niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”.

Czy Polakom uda się zebrać milion podpisów przeciw „polskim obozom”?

Tu możesz złożyć swoją petycję:      www.thekf.org/events/news/petition/

Proszę posłać dalej.
Serdecznie dziękuję.

krzysztof

marzec 20

Włada (Władysława) Majewska (ur.19 marca 1911 roku we Lwowie) – polska dziennikarka radiowa, aktorka i pieśniarka, działaczka emigracyjna.

Włada Majewska w dniu wczorajszym, tj. 19 marca 2011 roku obchodziła swoje SETNE urodziny!!!

ppor. P.S.K. Włada Majewska przed wojną zasłynęła jako gwiazda „Wesołej Lwowskiej Fali” – audycji Polskiego Radia we Lwowie. W czasie II wojny światowej wraz z zespołem „Lwowska Fala” występowała przed polskimi żołnierzami, którzy walczyli na frontach w Rumunii, Francji i Wielkiej Brytanii. Dała wówczas prawie tysiąc występów. Po zakończeniu wojny została dziennikarką i kierowniczką londyńskiego biura Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Opiekowała się dorobkiem twórczym poety i autora tekstów piosenek Mariana Hemara. Obecnie Majewska mieszka w Domu Polskim „Antokol” w Chislehurst niedaleko Londynu.

Włada Majewska z Mirą Grelichowską na próbie teatralnej – Rehearsal, Anglia 1942 rok.

źródło: 317psk.flog.pl – Kobieta żołnierz w 2 Korpusie gen. Wł. Andersa – 317-ta Kmpania Transportowa P.S.K. –

marzec 13

„Poszukuję jakichkolwiek danych o moim ojcu Edwardzie Ludwiku NYC ur. 03.02.1923 w Katowicach. Z tego co wiem walczył w Armii Andersa w 12 Batalionie Łączności. W załączeniu przesyłam zaświadczenie dot. mojego ojca, stwierdzające, że ma prawo do noszenia „The War Medal 1939/45″.  Mój ojciec zmarł 05.11.1971r,byłem wtedy dzieckiem i nie mogłem niczego się dowiedzieć. Bardzo proszę o informacje na Jego temat.”

Adam Nyc

marzec 3

marzec 1

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy…”

1 marca, w Dniu Żołnierzy Wyklętych, reżyser Jerzy Zalewski zaprasza na pokaz kopii roboczej swojego filmu pt. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać.” Projekcje odbędą się w wielu miastach Polski.

– Film nie jest jeszcze ukończony z powodu trudności produkcyjnych, zdecydowałem się jednak na upublicznienie wersji roboczej z okazji tego święta, ponieważ stanowi on jedyny tak poważny artystyczny obraz walki i losu Żołnierzy Wyklętych, jakim dysponuje jak dotąd Rzeczpospolita. Jest to pierwszy polski film, który patrzy na Wyklętych ich własnymi oczami. Dotychczasowe, nakręcone w PRL, przedstawiały ich jako bandytów – mówi nam Jerzy Zalewski.

W czwartek spotkam się z Markiem, bratankiem st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Jest dziś zaproszony na projekcję do Warszawy, na pewno wróci pełen wrażeń, emocji…

Działania bojowe żołnierzy wyklętych historycy coraz częściej nazywają polskim powstaniem antykomunistycznym – z KAZIMIERZEM KRAJEWSKIM, historykiem Oddziału Warszawskiego IPN, ekspertem Fundacji Pamiętamy, rozmawia Waldemar Żyszkiewicz