Maj 18

Dziś mija 90 rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, zmarłego 2 kwietnia 2005 roku. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową 16 października 1978 roku, a 22 października rozpoczął pontyfikat, który trwał blisko 27 lat.

Karol Wojtyła, jako papież Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1946 roku. W 1958 roku został biskupem i sufraganem archidiecezji krakowskiej, w czerwcu 1967 – kardynałem. Uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, był członkiem Rady Stałego Sekretariatu Światowego Synodu Biskupów. Papież Paweł VI powołał go na członka Komisji Soborowej dla Apostolstwa Świeckiego. W 1978 roku został wybrany na Stolicę Piotrową.

Niedługo po śmierci papieża Polaka, w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie został uroczyście zainaugurowany jego proces beatyfikacyjny. Papież Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa i przyspieszył rozpoczęcie procedury beatyfikacyjnej.

źródło: Polskie Radio

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.