Maj 26

25 maja 2010 chcieliśmy świętować pierwszy europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Nie ma jednak takiej szansy, takiego czasu i takiej inicjatywy, których nasi europosłowie nie potrafiliby zmarnować.

Akcja „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) to apolityczna inicjatywa obywatelska. Do jej głównych celów należą:

1) upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r,

2) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy „Ochotnika do Auschwitz”, oraz

3) ustanowienie 25 maja – rocznicy śmierci Witolda Pileckiego – Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na terenie Unii Europejskiej.

Instytucjonalni i indywidualni uczestnicy akcji starają się również między innymi o nadawanie ulicom i placom polskich miast imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, wprowadzenie „Raportu Witolda” do kanonu lektur (nie tylko w polskiej szkole), beatyfikację rtm.Pileckiego w Kościele katolickim.

Inicjatywa „Przypomnijmy o Rotmistrzu” została zainaugurowana przez krakowską Fundację Paradis Judaeorum ponad 2 lata temu, w styczniu 2008 r. Pomimo przeciwności wciąż trwa i przynosi owoce.

O tym, co ostatnio i wcześniej udało się i czego nie udało się nam osiągnąć, o tym, dlaczego Witold Pilecki powinien być patronem wszystkich bohaterów walczących z totalitarnymi tyraniami, dowiecie się z materiału, który od dziś dostępny jest pod adresem:

www.michaltyrpa.blogspot.com

Michał Tyrpa

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.