lipiec 20

Załączam niesamowicie interesującą informację od maltizzy, szczegóły na stronie http://rebelya.pl/comments.php?DiscussionID=2922&page=1#Item_0, wybieram się z chłopakami na tę okoliczność do Warszawy! przy okazji link do filmu o gen. Sosabowskim, złożonego przez naszego Michała z fragmentów „Honoru Generała”:)

„Od kilku miesięcy zajmuję się organizacją przyjazdu do Polski Hala Sosabowskiego, prawnuka Generała. Przybędzie on do Polski w dniach 21-29.09 z cyklem wykładów na temat Generała, 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i swojego dziadka – Stanisława Janusza „Stasinka” Sosabowskiego, jednego z legendarnych dowódców warszawskiego Kedywu (Kolegium A). Hal Sosabowski od wielu lat jeździ ze swoimi wykładami po Holandii i Wielkiej Brytanii, lecz nigdy nie był jeszcze w kraju swoich przodków po mieczu. Będzie gościł w Krakowie i Warszawie (ramowy program jego wizyty załączam poniżej). Przyjazd Hala zbiega się z rocznicą śmierci gen. Sosabowskiego, pochowanego na Powązkach, planujemy więc także małą uroczystość rocznicową przy jego grobie.

Piszę o tym, by zacząć powoli reklamować to wydarzenie wśród osób zainteresowanych przybyciem na jeden z wykładów i spotkaniem się z potomkiem Generała, ale również – żeby zaprosić Was do ewentualnego włączenia się w przygotowania. W programie mamy jeszcze trochę czasu mniej zagospodarowanego (częściowo niedziela 26.09, poniedziałek 27.09), który można by wypełnić dodatkowymi spotkaniami i wydarzeniami. Są wśród nas przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, harcerze, militaryści – jestem jak najbardziej otwarta na wszelkie pomysły, które dadzą się stosunkowo łatwo zrealizować oraz na sugestie odnośnie do tego, kogo można zaprosić na wykłady/zainteresować całym wydarzeniem.

Proponowałabym, żeby wpisywać pomysły i sugestie i inne uwagi w tym wątku. Wdzięczna bym była również za Zdrowaśkę w intencji powodzenia całego przedsięwzięcia.

21.09. (wtorek)

Przylot do Polski (do Krakowa)

22.09. (środa)

Wizyta w Gimnazjum im. 6 Brygady Desantowo-Szturmowej w Proszowicach. Święto Gimnazjum, wykład na temat gen. Sosabowskiego dla uczniów gimnazjum, pokaz chemiczny dr Sosabowskiego.

23.09. (czwartek)

Uczestnictwo w święcie 6 Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie, wykład organizowany przez krakowski oddział IPN (w Auli Uniwersytetu Jagiellońskiego), program kulturalny

24.09. (piątek)

Uczestnictwo w święcie 6 Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie (c.d.), wykład w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, program kulturalny

25.09. (sobota)

Przejazd do Warszawy, rocznica śmierci generała Sosabowskiego, uroczystość na Powązkach z udziałem harcerzy (ZHP, ZHR, FSE), Grup Rekonstrukcji Historycznej, ew. żołnierzy różnych jednostek (do uzgodnienia), Msza św. w kościele p.w. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (parafia rodziny Sosabowskich), wykład dla harcerzy (miejsce do uzgodnienia)

26.09. (niedziela)

Program kulturalno-historyczny. Warszawa szlakami gen. Sosabowskiego i „Stasinka” Sosabowskiego – jednego z dowódców Kedywu (Kolegium A). Wizyta w domu gen. Sosabowskiego przy ul. Haukego, wizyta w Muzeum Wojska Polskiego (przechowującego eksponaty sprezentowane przez gen. Sosabowskiego). Ew. czas na spotkanie z przedstawicielami mediów.

27.09. (poniedziałek)

Dzień wolny, program kulturalny (zwiedzanie Warszawy i okolic), czas na spotkanie z przedstawicielami mediów, opcjonalnie spotkanie z Grupami Rekonstrukcji Historycznej (m.in. GRS Arnhem 1944) (do uzgodnienia).

28.09. (wtorek)

Wykład w Klubie im. Grota Roweckiego (IPN) dla weteranów i młodzieży szkolnej (12.00).

Po południu: Projekcja filmów dokumentalnych o gen. Sosabowskim, 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej i o „Stasinku” Sosabowskim – Muzeum Powstania Warszawskiego

Wieczorem: Wykład publiczny połączony z dyskusją – Muzeum Powstania Warszawskiego

29.09. (środa)

Powrót do Wielkiej Brytanii.”

maltizzy

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.