Sie 19

19 sierpnia mija 40. rocznica śmierci polskiego pisarza historycznego, eseisty i publicysty Leona L. Beynara, znanego jako Paweł Jasienica.

Paweł Jasienica to pseudonim Leona Lecha Beynara, urodzonego 9 listopada 1909 roku w Szymbirsku nad Wołgą. Beynar ukończył historię na Uniwersytecie Stefana Batorego, gdzie należał do Klubu Intelektualistów oraz Akademickiego Klubu Włóczykijów. Przed wojną pracował jako nauczyciel historii w Grodnie, był spikerem w Polskim Radiu Wilno i publicystą „Słowa Wileńskiego”. Jego pierwsza książka pt. ”Zygmunt August na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa” ukazała się w 1935 roku.

W czasach okupacji Beynar aktywnie działał w strukturach AK. W lipcu 1945 roku w wyniku doznanych ran przeniósł się do wsi Jasienica, gdzie znalazł schronienie. Stąd też pochodzi artystyczne nazwisko Beynara. Od 1955 roku Jasienica mieszkał w Warszawie. Takie pozycje, jak: „Polska Piastów”, czy „Polska Jagiellonów” to dzieła z lat 60.

Z powodu coraz to większego zaangażowania w działalność na rzecz demokratycznej opozycji Paweł Jasienica stał się wrogiem publicznym ówczesnych władz. Jego dzieła objęto zakazem publikacji, a prasa wydawała artykuły oczerniające osobę Baynara.

W 1969 roku pisarz związał się z Zofią O’Bretenny, agentką SB, donoszącą zarówno na męża, jak i na jego najbliższych współpracowników oraz przyjaciół.

Zmarł, chory na raka, 19 sierpnia 1970 roku.

źródło: fronda.pl

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.