Sie 23

71 lat temu w Moskwie III Rzesza Niemiecka i ZSRR podpisały porozumienie, które przypieczętowało „IV rozbiór” Polski. Podpisy pod dokumentem złożyli ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ZSRR Wiaczesław Mołotow.

Pakt Ribbentrop-Mołotow stanowił oficjalnie jedynie pakt o nieagresji pomiędzy obydwoma państwami i zakazie wchodzenia w sojusze państw wymierzone w drugą stronę. Faktycznie jednak załączono do niego tajny protokół ustalający podział terytorium niepodległych państw Europy Centralnej i Wschodniej: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

Według ustaleń tajnego protokołu, Estonia, Łotwa i Finlandia miały stać się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy stanowić miała granicę pomiędzy strefami interesów obu mocarstw. Na obszarach państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR miały zostać rozgraniczone wzdłuż linii Narwi, Wisły i Sanu. Sowieci podkreślili zainteresowanie Besarabią, natomiast strona niemiecka brak jakiegokolwiek zainteresowanie tym terytorium.

Podpisanie paktu było ostatnim dyplomatycznym krokiem Adolfa Hitlera przed napaścią na Polskę. Wywołało ono zaniepokojenie w Warszawie, choć treść tajnego aneksu nie była znana Polakom. Już następnego dnia znał ją rząd USA, a wkrótce po nim także Brytyjczycy, Francuzi i Włosi. Sojusznicy nie podzielili się jednak swoją wiedzą z Polakami.

MJ/Tvn24.pl

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.