Paź 23

Bitwa lotnicza o Anglię, stanowiąca element przygotowań Niemiec hitlerowskich do morskiego desantu na Wyspy Brytyjskie, rozegrała się w czterech fazach od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Była pierwszym w historii starciem o zasadniczym znaczeniu, które stoczono wyłącznie w powietrzu. Układ sił dawał Luftwaffe wyraźną strategiczną przewagę nad Królewskimi Siłami Powietrznymi (RAF). W momencie rozpoczęcia bitwy Niemcy mieli 2,5 tys. maszyn gotowych do akcji, w tym ponad 800 myśliwców Messerschmitt 109. Przeciwko nim RAF mógł wystawić tylko 600 myśliwców.

W bitwie lotniczej uczestniczyło ponad 2,9 tys. lotników z Wielkiej Brytanii, brytyjskich dominiów, Polski, Czechosłowacji i innych państw. W toku walk co trzeci z nich poległ lub został ranny. Nad Anglią walczyło 144 polskich pilotów myśliwskich, 29 z nich poległo. Do dziś żyje tylko jeden – zamieszkały w Kanadzie Tadeusz Sawicz, mianowany generałem brygady przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

źródło: newsweek.pl

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.