Paź 19

W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie dziś odbędzie się po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Jak wyjaśnia proboszcz parafii ksiądz kanonik Tadeusz Bożełko, po beatyfikacji kapłana Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyznaczyła dzień jego liturgicznego wspomnienia na 19 października, czyli na dzień jego narodzin dla nieba.

Przygotowanie do uroczystości liturgicznych ku czci błogosławionego księdza Jerzego rozpoczęło się już w minioną sobotę czuwaniem modlitewnym. W niedzielę w kościele św. Stanisława Kostki odbył się wielki koncert dziękczynny za jego beatyfikację. Wtorkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 17 – informuje ks. Tadeusz Bożełko.

Przy kościele św. Stanisława Kostki znajduje się grób ks. Popiełuszki. Stał się on celem licznych pielgrzymek. Modlili się przy nim papież Jan Paweł II oraz kardynał Joseph Ratzinger. Do tej pory grób księdza Jerzego nawiedziło ponad 18 mln ludzi.Kapelan „Solidarności”

Ks. Popiełuszko był kapłanem w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Odprawiane przez niego Msze za Ojczyznę, także w okresie stanu wojennego, gromadziły tysiące ludzi. Ksiądz Jerzy publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, mówił o prawach człowieka i obronie ideałów Solidarności, a także sprzeciwianiu się przemocy i nienawiści.

Rozważania ostatniej modlitwy różańcowej odmawianej w Bydgoszczy, kilka godzin przed porwaniem, ksiądz Jerzy poświęcił takim wartościom, jak wolność, sprawiedliwość, męstwo i prawda. O tej ostatniej ksiądz mówił, że w przeciwieństwie do kłamstwa, służy człowiekowi.

W drodze powrotnej z Bydgoszczy do Warszawy, 19 października 1984 roku, ks. Jerzy Popiełuszko został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy SB.

Wkrótce po śmierci ks. Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu. Jego proces beatyfikacyjny trwał 13 lat. Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na placu Piłsudskiego. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.
źródło: PolskieRadio

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.