Paź 16

15 października 2010r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach przy ulicy Szpitalnej 66 odbyła się uroczystość nadania Szkołom imienia „Generała Brygady Pilota Witolda Urbanowicza” oraz wręczenia sztandarów.

Program uroczystości:

10.00 – Msza Święta w intencji społeczności szkolnej oraz poświęcenie sztandarów w kościele parafii Bożego Ciała ul. 11 Listopada w Suwałkach.

12.00 –  Uroczystość nadania imienia Gen. Bryg. Pil. Witolda Urbanowicza Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi i IV Liceum Ogólnokształcącemu.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach 13 stycznia 2010 r. przedstawił wniosek o nadanie IV Liceum Ogólnokształcącemu w Suwałkach imienia gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza. W wyniku głosowania przeprowadzonego wśród uczniów, Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców na patrona wybrany został gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz. 10 grudnia 2009 r. Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski zatwierdziły wybór patrona szkoły.

Gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz urodził się 30 marca 1908 r. w podsuwalskiej Olszance. Zmarł 17 sierpnia 1996 r. w Nowym Jorku.

W latach 1921-24 uczył się w suwalskich szkołach. W 1925 r. przerwał naukę w Suwałkach i wstąpił do Korpusu Kadetów w Modlinie. Zasłynął jako jeden z najbardziej znanych polskich pilotów walczących w Polskich Siłach Powietrznych podczas II wojny światowej. Był dowódcą Dywizjonu 303 w decydującej fazie Bitwy o Anglię. Był jednym z najskuteczniejszych pilotów alianckich tej bitwy. O takich jak on premier Wielkiej Brytanii – Winston Churchill po zwycięskiej bitwie o Anglię powiedział: „nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”. Gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz swoją bezinteresowną, heroiczną i patriotyczną postawą wyznaczył przyszłym pokoleniom ponadczasowe wartości.

Taki patron szkoły wpłynie na budowanie pozytywnego wizerunku szkoły w oparciu o przeszłość, tradycję i szacunek dla dziedzictwa narodowego.

źródło: Wrota Podlasia

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.