Mar 1

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy…”

1 marca, w Dniu Żołnierzy Wyklętych, reżyser Jerzy Zalewski zaprasza na pokaz kopii roboczej swojego filmu pt. „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać.” Projekcje odbędą się w wielu miastach Polski.

– Film nie jest jeszcze ukończony z powodu trudności produkcyjnych, zdecydowałem się jednak na upublicznienie wersji roboczej z okazji tego święta, ponieważ stanowi on jedyny tak poważny artystyczny obraz walki i losu Żołnierzy Wyklętych, jakim dysponuje jak dotąd Rzeczpospolita. Jest to pierwszy polski film, który patrzy na Wyklętych ich własnymi oczami. Dotychczasowe, nakręcone w PRL, przedstawiały ich jako bandytów – mówi nam Jerzy Zalewski.

W czwartek spotkam się z Markiem, bratankiem st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Jest dziś zaproszony na projekcję do Warszawy, na pewno wróci pełen wrażeń, emocji…

Działania bojowe żołnierzy wyklętych historycy coraz częściej nazywają polskim powstaniem antykomunistycznym – z KAZIMIERZEM KRAJEWSKIM, historykiem Oddziału Warszawskiego IPN, ekspertem Fundacji Pamiętamy, rozmawia Waldemar Żyszkiewicz

Zostaw komentarz

Uwaga: Komentarze są moderowane, przez co Twój komentarz może nie wyświetlać się od razu. Nie ma potrzeby kilkukrotnego wysyłania komentarz.