Galeria

Monte Cassino \'2007

12 maja – rocznica śmierci Generała Władysława Andersa i 18 maja – rocznica bitwy pod Monte Cassino; fotorelacja z uroczystości pod Monte Cassino z roku 2007

generał Anders

Wybitny oficer, uczestnik walk o niepodległość, organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRR, a następnie 2 Korpusu Polskiego, zwycięzca spod Monte Cassino, p.o. Naczelnego Wodza, zasłużony polityk emigracyjny.

Wojtek z armii Andersa

Niedźwiedź Wojtek, który w latach 1942 -1945 towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego. Ich wspólna przygoda rozpoczyna się w Persji w kwietniu 1942 roku. Żołnierze 22. Kompanii Transportowej kupili od miejscowego chłopca niedźwiadka sierotę. Wykarmili go skondensowanym mlekiem i pościelili legowisko w swoim namiocie. Wojtek, bo tak ochrzczono kosmatą maskotkę, sprawiał wiele zamieszania, ale był też źródłem mnóstwa radości. Stał się ulubieńcem całego batalionu, pocieszycielem w trudnych wojennych momentach. Niedźwiadek uwielbiał się kąpać. Nie stronił od boksu i zapasów - zawsze dla zabawy. Chętnie podróżował wojskową ciężarówką. Apetyt mu dopisywał, szybko więc stał się wielkim niedźwiedziem brunatnym - przestał mieścić się w szoferce i zmuszony był przesiąść się na pakę samochodu. W grudniu 1943 roku na pokładzie MS "Batory" Wojtek przeprawił się z Egiptu do ogarniętej wojną Europy. Tam bohaterski niedźwiedź uczestniczył w działaniach wojennych. W trakcie przygotowań do bitwy o Monte Cassino dźwigał pociski artyleryjskie. Jego podobizna została umieszczona na oficjalnym emblemacie kompanii. Po zakończeniu wojny 22. Kompania Transportowa przeniosła się wraz z niedźwiedziem do Szkocji. Żołnierze rozjechali się po świecie, a Wojtek zamieszkał w ZOO w Edynburgu. Zamknięty na swoim wybiegu niedźwiedź na dźwięk polskiej mowy unosił łeb i mruczał przyjaźnie. Podobno przyjaciele z wojska odwiedzali go i, ku przerażeniu obsługi ogrodu, wchodzili do klatki, by raz jeszcze pobawić się ze swym przyjacielem. Wojtek przeżył w edynburskim ogrodzie zoologicznym 16 lat - do grudnia 1963 roku.

Wojtek - miś żołnierz w sp72 Kraków

Fotorelacja z wiosennego festynu szkolnego w sp72 Kraków; w programie m.in. „Razem z Wojtkiem, śladami armii generała Andersa”, wspomnienia prof. Wojciecha Narębskiego, prezentacja książki "Dziadek i niedźwiadek"...

Monte Cassino

Samara-Trockoje-Buzuluk 70 lat później

Zdjęcia z obchodów 70-tej rocznicy utworzenia Polskich Sil Zbrojnych w ZSRR przez gen. Andersa. Uroczystości miały miejsce dnia 3 listopada 2011 w Samarze, Kujbyszewie, Trockoje Wtoroje oraz w Buzułuku.

68 rocznica zdobycia Monte Cassino

zdjęcia z uroczystości 68 rocznicy bitwy o Monte Cassino, której organizatorem była Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej R.P., Muzeum Wojska Polskiego oraz Ambasadami: Algierii, Australii, Austrii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Indii, Maroka, Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki oraz Stanów Zjednoczonych. Uroczystości miały miejsce pod pomnikiem Monte Cassino w Warszawie oraz w Muzeum Wojska Polskiego. Na zdjęciach, m.in. Jego Ekscelencja Robin Barnett, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce z kpt. Bolesławem Ejsmontem (3 DSK), płk Edmund Brzozowski (3 DSK) przemawiający podczas uroczystości pod pomnikiem, udzielający wywiadu dla TVP oraz rozmawiający z grupą rekonstrukcyjną, kpt. Romuald Pistl (3 DSK) udzielający wywiadu dla radia, kpt. Bolesław Ejsmont (3 DSK) udzielający wywiadu dla Telewizji Polsat.